Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 84 prej 84
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e finoku
    Anëtarësuar
    09-12-2007
    Postime
    1

    Kuptimi fjalës harmoni

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

    Si e kuptoni ju harmonine fetare?

    Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit shqiptar. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.

    Albo
    disa hare e kam shkruar dhe më është zhdukur shkrimi, nji ditë tjetër do të shkruaj për H a r m o n i n ë

  2. #82
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-10-2009
    Postime
    3

    Rreth kuptimit të togfjalëshit"harmoni fetare"

    Së pari, që të marr kutimin e duhur gjykimi "Harmoni fetare" duhet me patjetër të kemi harmoni në mjedisin ku ne vet jetojmë. Harmoninë fetare duhet ta kuptojmë si shumatoren e të gjitha harmonive si: atyre politike, krahinore, familjare, racore ngjyre dhe seksi. Pra do të thotë ta pranojm njeri tjetrin me shumë dashamirësi dhe sinqeritet pa paragjykime dhe të diktuara nga pozitat e forcës . Po të zgjatem më shumë me siguri që bie në moralitet dhe lodra fjalësh.

  3. #83
    i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
    Anëtarësuar
    03-11-2023
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    730

    Për: Si e kuptoni togëfjalëshin "harmoni fetare"?

    Të rrespektosh fenë e gjithsecilit.
    Pa i imponuar besimin,apo ti cënosh vlerat e tij fetare.
    Unë besoj në Zot.
    Për mua feja është më e ndyrë se politika .

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Si e kuptoni togëfjalëshin "harmoni fetare"?

    si shqiptarët e shohin harmoninë fetare:

    Toleranca fetare: harmonia fetare do të thotë aftësia për të jetuar në paqe dhe për të respektuar besimet e ndryshme të prezantuara në shoqërinë shqiptare. Kjo perfshin respektin reciprok për praktikat fetare, festat fetare të shumë feve dhe mbrojtjen e lirisë së besimit.

    Bashkëpunimi ndërfetar: Një tjetër kuptim eshte bashkëpunimi mes komuniteteve fetare për të adresuar çështje sociale, për të promovuar paqen dhe zhvillimin shoqëror dhe ekonomik, dhe për të punuar së bashku për të mirën e përgjithshme.

    Inkluzioni dhe respekti: Për shqiptarët, harmonia fetare do të thotë krijimi i një mjedisi të përfshirës ku njerëzit e feve të ndryshme ndjehen të pranuar dhe të respektuar, pa diskriminim ose paragjykime bazuar në besim.

    Dialogu ndërfetar: Disa e shohin harmoninë fetare si aftësinë për të pasur biseda të hapura dhe të respektuara mes përfaqësuesve të traditave fetare të ndryshme, me qëllim të promovimit të mirkuptimit reciprok dhe bashkëpunimit.

    Paqja dhe mosdhuna: Për shumë shqiptarë, harmonia fetare lidhet me promovimin e paqes dhe parandalimin e konflikteve fetare, duke favorizuar zgjidhjen e konflikteve në mënyrë paqësore dhe bashkëjetesën në paqe.

    per shqipet harmonia fetare bazohet në principe të tolerancës, respektit reciprok, bashkëpunimit dhe paqes mes komuniteteve fetare të ndryshme të pranishme në shoqërinë shqiptare.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema të Ngjashme

  1. Sindromi mesdhetar (mediteranien) a e keni degjuar dhe si e kuptoni.
    Nga Marya në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-05-2009, 10:24
  2. Dileme: si mund ta kuptoni ne ndjeni apo jo per dike?
    Nga FLOWER në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 07-10-2005, 07:27
  3. Çfarë kuptoni me termin Demokraci?
    Nga Kryeplaku në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-05-2005, 13:01
  4. Si e kuptoni këtë shprehje?
    Nga Astriti në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 20-12-2003, 13:02
  5. Cfare kuptoni me fjalen terrorist?
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 142
    Postimi i Fundit: 17-03-2003, 11:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •