Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,629
    Postimet në Bllog
    18

    Izrael: Amerikanët i bëjnë puç ta rrëzojnë nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian në Siri

    Izraeli është tronditur nga nata e dytë e protestave pasi turma të mëdha zbritën në rrugët e Jerusalemit për të kërkuar largimin e kryeministrit Netanyahu dhe përfundimin e rekrutimit të IDF.

    Policia u përlesh sërish dhunshëm me demonstruesit sot, ndërsa dhjetëra mijëra u mblodhën në të gjithë vendin për të ndarë zemërimin e tyre ndaj kryeministrit izraelit dhe trajtimit të tij të luftës në Gaza që deri më tani ka lënë të vdekur afro 33,000 njerëz, shumica e të cilëve janë civilë.

    Protestuesit treguan gjithashtu zemërimin e tyre ndaj propozimeve për të ndryshuar politikën ekzistuese të qeverisë, e cila u jep hebrenjve ultra-ortodoksë përjashtime nga rekrutimi ushtarak.

    Sundimi prej dekadash do të përfundojë sot në një lëvizje të diskutueshme që ka shkaktuar pushim në mesin e pjesëve të shoqërisë izraelite.

    Demonstruesit bllokuan një rrugë pranë parlamentit në Jerusalem duke vazhduar një protestë katërditore duke bërë thirrje për shpërbërjen e qeverisë dhe kthimin e pengjeve izraelitë që janë mbajtur në Gaza që nga sulmet e Hamasit më 7 tetor.

    Emri:  83119793-13260607-image-a-30_1711998290776.jpg

Shikime: 112

Madhësia:  94.6 KB
    Izraeli është tronditur nga një natë e dytë protestash pasi turma të mëdha zbritën në rrugët e Jerusalemit (foto: protestuesit ultra-ortodoksë në Mea Shearim)

    Emri:  83119767-13260607-image-a-31_1711998300899.jpg

Shikime: 111

Madhësia:  81.8 KB
    Dy protesta të veçanta kërkuan largimin e kryeministrit Netanyahu dhe përfundimin e rekrutimit të IDF

    Emri:  83120025-13260607-image-a-38_1711998545526.jpg

Shikime: 113

Madhësia:  69.1 KB
    Policia u përlesh dhunshëm me demonstruesit (në foto, në Jerusalem) ndërsa dhjetëra mijëra u mblodhën në të gjithë vendin për të ndarë zemërimin e tyre ndaj kryeministrit izraelit dhe trajtimit të tij të luftës në Gaza që ka lënë deri më tani rreth 33,000 njerëz, shumica e të cilëve janë civilë , i vdekur

    Emri:  83120033-13260607-image-a-39_1711998547723.jpg

Shikime: 40

Madhësia:  66.0 KB
    Demonstruesit bllokuan një rrugë pranë parlamentit në Jerusalem duke vazhduar një protestë katër-ditore duke bërë thirrje për shpërbërjen e qeverisë

    Emri:  83120061-13260607-image-a-42_1711998553883.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  77.3 KB
    Oficerët u panë duke tërhequr zvarrë protestuesit, shumë prej të cilëve mbanin flamuj izraelitë, nga rruga e zënë, ndërsa forcat e armatosura të sigurisë qëndronin roje aty pranë ndërsa tensionet u rritën

    Emri:  83120053-13260607-image-a-40_1711998549693.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  71.8 KB
    Protestuesit kërkuan gjithashtu kthimin e pengjeve izraelitë që janë mbajtur në Gaza që nga sulmet e Hamasit më 7 tetor.

    Emri:  83121687-13260607-image-a-71_1712000889892.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  73.4 KB
    Dje rojet e armatosura morën masa ekstreme për të vënë nën kontroll demonstruesit e zemëruar në të gjithë Izraelin, me fotografët që kapnin momente brutale ku policët tërhoqën zvarrë demonstruesit nëpër pistë dhe i rrahën për t'u nënshtruar.

    Emri:  83121691-13260607-image-a-72_1712000893246.jpg

Shikime: 47

Madhësia:  70.6 KB
    Protestat u mbajtën në qytete duke përfshirë Tel Avivin, Jerusalemin dhe Haifën, duke kërkuar jo vetëm lirimin e rreth 130 personave të mbajtur ende rob që nga 7 tetori, por edhe që Netanyahu të hiqej nga pushteti, pas disa muajsh pakënaqësie.

    Emri:  83121699-13260607-image-a-73_1712000896279.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  60.9 KB
    74-vjeçari mbrëmë ishte duke iu nënshtruar një operacioni për një hernie që spitali që e trajtonte sot tha se ishte një sukses.

    Emri:  83121705-13260607-image-a-74_1712000898788.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  78.9 KB
    Qendra Mjekësore Hadassah në Jerusalem tha se Netanyahu po shërohej, por nuk specifikoi menjëherë se sa kohë mund të zgjasë.

    Emri:  83121709-13260607-image-a-75_1712000902199.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  77.8 KB
    Por ndërsa rikuperohet, atij do t'i duhet të përballet me përçarjet në rritje brenda Izraelit, shumë prej të cilave kritikët e tij thonë se rrjedhin nga vendimet që ai mori


    Emri:  83121763-13260607-image-a-76_1712000905117.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  81.3 KB
    Protestuesit fajësojnë Netanyahun për dështimet e 7 tetorit dhe thonë se përçarjet e thella politike rreth përpjekjes për rinovimin e tij gjyqësor vitin e kaluar e dobësuan Izraelin përpara sulmit.

    Oficerët u panë duke tërhequr zvarrë protestuesit, shumë prej të cilëve mbanin flamuj izraelitë, nga rruga e zënë, ndërsa forcat e armatosura të sigurisë qëndronin roje aty pranë ndërsa tensionet u rritën.

    Njerëzit mund të shiheshin duke u përplasur me daulle dhe duke bërtitur përmes megafonëve ndërsa përballeshin me policinë në zonë.

    Kishte skena të ngjashme në Bnei Brak, një qytet i madh në veriperëndim të Jeruzalemit, ku hebrenjtë ultra-ortodoksë u mblodhën për të protestuar kundër rekrutimit të tyre të ardhshëm në IDF (Forcat e Mbrojtjes së Izraelit).

    Për herë të parë në 76 vjet, studimi i Torahut nuk mund të përdoret si një përjashtim për t'u hartuar në forcat e armatosura me planet për një projektligj më të drejtë që do të zbulohet sot.

    Netanyahu, i cili mbështetet shumë në mbështetjen e partive ultra-ortodokse, javën e kaluar kërkoi një zgjatje të këtij drafti.

    Banka e Izraelit tha në raportin e saj vjetor të dielën se mund të ketë dëme ekonomike nëse një numër i madh burrash ultra-ortodoksë vazhdojnë të mos shërbejnë në ushtrinë e Izraelit.

    Kuajt e policisë rrethuan grupe studentësh që bllokonin rrugën në qytetin bregdetar, ndërsa roje të armatosura patrullonin zonën.



    Emri:  83120171-13260607-image-a-43_1711998707074.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  88.7 KB
    Protestuesit (në foto, në Bnei Brak) treguan gjithashtu zemërimin e tyre ndaj propozimeve për të ndryshuar politikën ekzistuese të qeverisë që u jep hebrenjve ultra-ortodoksë përjashtime nga rekrutimi ushtarak

    Emri:  83120173-13260607-image-a-44_1711998710035.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  86.2 KB
    Rregulli dhjetëvjeçar do të përfundojë sot në një lëvizje të diskutueshme që ka shkaktuar pushim në mesin e pjesëve të shoqërisë izraelite

    Emri:  83120175-13260607-image-a-45_1711998716423.jpg

Shikime: 37

Madhësia:  82.9 KB
    Kuajt e policisë rrethuan grupe studentësh që bllokonin rrugën në qytetin bregdetar ndërsa roje të armatosura patrullonin zonën

    Emri:  83120179-13260607-image-a-46_1711998719178.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  64.3 KB
    Disa oficerë kanë kapur të rinjtë për jakë dhe i kanë larguar nga vendi i ngjarjes

    Emri:  83120181-13260607-image-a-47_1711998722205.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  55.0 KB
    Netanyahu, i cili mbështetet shumë në mbështetjen e partive ultra-ortodokse, javën e kaluar kërkoi një zgjatje për këtë draft

    Emri:  83120185-13260607-image-a-48_1711998724312.jpg

Shikime: 40

Madhësia:  82.3 KB
    Banka e Izraelit tha në raportin e saj vjetor të dielën se mund të ketë dëme ekonomike nëse një numër i madh burrash ultra-ortodoksë vazhdojnë të mos shërbejnë në ushtrinë e Izraelit.

    Emri:  83120191-13260607-image-a-49_1711998726380.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  53.0 KB
    Në Bnei Brak, një qytet i madh në veriperëndim të Jeruzalemit, hebrenjtë ultra-ortodoksë u mblodhën për të protestuar kundër rekrutimit të tyre të ardhshëm në IDF (Forcat e Mbrojtjes së Izraelit)

    Kjo vjen pasi një grup rezervistësh dhe oficerësh në pension demonstruan në një lagje ultra-ortodokse pas pakënaqësisë në rritje për përjashtimet për shërbimin bazuar në baza fetare.

    Anëtarët e Vëllezërve dhe Motrave të Armëve, të përbërë nga anëtarë aktualë dhe ish-IDF, u përleshën me hebrenjtë ultra-ortodoksë në lagjen Mea Shearim të Jerusalemit mbrëmë.

    Policia u detyrua të ndërhynte pasi anëtarët e të dyja palëve filluan përplasjet me njëri-tjetrin.

    Më herët sot avionët luftarakë të dyshuar izraelitë bombarduan konsullatën iraniane në Damask, Siri, në një përshkallëzim të mundshëm të luftës në Gaza.

    Zyrtarët në Iran kanë thënë se sulmi vrau shtatë këshilltarë ushtarakë, duke përfshirë tre komandantë të lartë.

    Punonjësit e urgjencës u panë duke u ngjitur mbi rrënojat e një ndërtese të shkatërruar pranë ndërtesës kryesore të ambasadës në kryeqytetin sirian.

    Irani ka premtuar të nisë një hakmarrje 'të ashpër' kundër Izraelit pas sulmit ajror

    Që nga 7 tetori, Izraeli ka shtuar sulmet ajrore në Siri kundër milicisë së Hezbollahut të Libanit të mbështetur nga Irani dhe Korpusit të Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC), të cilat të dyja mbështesin qeverinë e presidentit Bashar al-Assad.

    Ministri i Jashtëm i Sirisë Faisal Mekdad tha: "Ne e dënojmë fuqishëm këtë sulm mizor terrorist që synoi ndërtesën e konsullatës iraniane në Damask dhe vrau një numër të pafajshmëve".

    Më herët këtë mëngjes, IDF përfundoi bastisjen e saj dy-javore të spitalit Al-Shifa, kompleksi më i madh spitalor në Gaza.



    Qindra njerëz u kthyen në zonën përreth pasi forcat u tërhoqën dhe gjetën trupa brenda dhe jashtë objektit.

    Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria, e cila e përshkroi bastisjen si një nga operacionet më të suksesshme të konfliktit më të përgjakshëm midis saj dhe Hamasit në dekada.

    IDF tha se vrau të paktën 200 luftëtarë të Hamasit dhe militantë të tjerë, duke përfshirë operativë të lartë, dhe se sekuestroi armë, inteligjencë të vlefshme dhe para të gatshme gjatë bastisjes në spital.

    Por Al-Shifa, i cili ishte një nga më pak se një duzinë nga 36 spitalet që ende punonin në Gaza pas shpërthimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit, është lënë në gërmadha.

    Fotot tregojnë fasadat e ndërtesave duke u hedhur plotësisht në erë, me xhama të thyer dhe beton në tokë rreth tyre.

    Shenjat e djegura mund të shihen të shtrira në anët e ndërtesave mjekësore, dhe oborri qendror, dikur shtëpia e një zone të vogël të gjelbër me një belveder në mes, është reduktuar në pak më shumë se hi dhe pluhur.

    Një vendkalim që më parë lejonte stafin dhe pacientët të shkonin nga një ndërtesë në tjetrën pa dalë jashtë, u shkatërrua. Shufrat strukturore metalike që dikur e mbanin ndërtesën së bashku janë lënë të gërvishtur dhe të përdredhur.

    Dje rojet e armatosura morën masa ekstreme për të vënë nën kontroll demonstruesit e zemëruar në të gjithë Izraelin, me fotografët që kapën momente brutale ku policët tërhoqën zvarrë demonstruesit nëpër pistë dhe i rrahën për t'u nënshtruar.

    Emri:  83101249-13260607-Israel_has_killed_nearly_33_000_people_most_of_whom_are_civilian-a-83_17120012.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  51.5 KB
    Izraeli ka vrarë rreth 33,000 njerëz, shumica e të cilëve janë civilë

    Protestat u mbajtën në qytete duke përfshirë Tel Avivin, Jerusalemin dhe Haifën, duke kërkuar jo vetëm lirimin e rreth 130 personave të mbajtur ende të burgosur që nga 7 tetori, por edhe që Netanyahu të hiqej nga pushteti, pas disa muajsh pakënaqësie.

    74-vjeçari mbrëmjen e djeshme po i nënshtrohej një operacioni për një hernie, për të cilën spitali që e trajtonte sot tha se ishte një sukses. Qendra Mjekësore Hadassah në Jerusalem tha se Netanyahu po shërohej, por nuk specifikoi menjëherë se sa kohë mund të zgjasë.

    Por ndërsa rikuperohet, ai do të duhet të përballet me përçarjet në rritje brenda Izraelit, shumë prej të cilave kritikët e tij thonë se rrjedhin nga vendimet që ai mori.

    Protestuesit fajësojnë Netanyahun për dështimet e 7 tetorit dhe thonë se përçarjet e thella politike rreth përpjekjes për rinovimin e tij gjyqësor vitin e kaluar e dobësuan Izraelin përpara sulmit.

    Netanyahu po përballet me një sërë akuzash korrupsioni, të cilat ngadalë po bëjnë rrugën e tyre nëpër gjykata dhe kritikët thonë se vendimet e tij në lidhje me luftën e përgjakshme në Gaza duket se janë të përqendruara në mbijetesën politike mbi interesin kombëtar.

    Shumë anëtarë të familjeve të pengjeve, madje edhe vetë pengjet, i kanë bërë thirrje atij të japë dorëheqjen dhe të lejojë mbajtjen e zgjedhjeve kombëtare, pasi më parë nuk e denoncuan publikisht Netanyahun për të shmangur antagonizimin e udhëheqjes dhe për ta bërë gjendjen e pengjeve një çështje politike.

    Netanyahu, në një fjalim televiziv kombëtar përpara se t'i nënshtrohej një operacioni hernie të dielën, tha se e kuptonte dhimbjen e familjeve. Por ai tha se thirrja e zgjedhjeve të reja - në atë që ai e përshkroi si një moment para fitores - do të paralizonte Izraelin për gjashtë deri në tetë muaj dhe do të ndalonte bisedimet për pengjet.

    Në fjalimin e tij të së dielës, Netanyahu përsëriti gjithashtu zotimin e tij për një ofensivë ushtarake tokësore në Rafah, qyteti jugor i Gazës ku më shumë se gjysma e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh të territorit tani strehohet pasi ikën nga luftimet diku tjetër. "Nuk ka fitore pa shkuar në Rafah," tha ai.



    Sondazhet e opinionit tregojnë se Netanyahu dhe koalicioni i tij mbeten shumë pas rivalëve të tyre nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot.

    Por nëse koalicioni i tij qeverisës nuk shpërbëhet më shpejt, Netanyahu nuk do të përballet me zgjedhje deri në pranverën e vitit 2026.

    Lufta filloi kur militantët e udhëhequr nga Hamasi sulmuan përtej kufirit më 7 tetor dhe tërbuan në të gjithë Izraelin jugor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke tërhequr zvarrë rreth 250 pengje në Gaza. Më shumë se 100 robër u liruan vitin e kaluar në këmbim të lirimit të palestinezëve të burgosur nga Izraeli.

    Izraeli iu përgjigj sulmit me një nga fushatat ushtarake më vdekjeprurëse dhe më shkatërruese në historinë e fundit, e cila ka dëbuar rreth 80% të popullsisë prej 2.3 milionë banorësh të Gazës nga shtëpitë e tyre.

    Kombet e Bashkuara dhe partnerët kanë paralajmëruar se zia e bukës mund të ndodhë në Gazën veriore të shkatërruar, kryesisht të izoluar, që në fillim të këtij muaji. Zyrtarët humanitar thonë se dërgesat nga deti dhe ajri nuk janë të mjaftueshme dhe se Izraeli duhet të lejojë shumë më tepër ndihma në rrugë. Gjykata e lartë e OKB-së ka urdhëruar Izraelin të hapë më shumë vendkalime tokësore dhe të marrë masa të tjera për të adresuar krizën.

    Ministria e Shëndetësisë e Gazës tha të dielën se të paktën 32,782 palestinezë janë vrarë që nga fillimi i luftës, duke përfshirë 77 trupat e të cilëve u sollën në spitale gjatë 24 orëve të fundit.

    Numërimi i ministrisë nuk bën dallim midis civilëve dhe luftëtarëve, por ka thënë se gratë dhe fëmijët përbëjnë rreth dy të tretat e të vrarëve.

    Izraeli thotë se mbi një e treta e të vdekurve janë militantë, megjithëse nuk ka ofruar prova për ta mbështetur këtë, dhe fajëson Hamasin për viktimat civile, sepse grupi vepron në zona të banuara.

    Shtetet e Bashkuara, Katari dhe Egjipti janë përpjekur të ndërmjetësojnë një tjetër armëpushim dhe lirimin e pengjeve që nga janari. Hamasi kërkon që çdo marrëveshje e tillë të çojë në përfundimin e luftës dhe tërheqjen e të gjitha forcave izraelite.

    Kryeministri Benjamin Netanyahu i ka hedhur poshtë këto kërkesa dhe thotë se Izraeli do të vazhdojë të luftojë derisa të shkatërrojë aftësitë ushtarake dhe qeverisëse të Hamasit. Por ai është nën presion në rritje për të arritur një marrëveshje nga familjet e pengjeve, disa prej të cilëve u janë bashkuar demonstratave masive duke kërkuar zgjedhje të parakohshme për ta zëvendësuar atë.

    Bisedimet për armëpushimin rifilluan në Kajro të dielën, por ka pak pritje për ndonjë përparim.


    Burimi: Daily Mail

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,629
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Izrael: Amerikanët i bëjnë puç ta rrëzojnë nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian në

    A dëshiron Biden të largohet Netanjahu?

    Pavarësisht lidhjeve të tij të thella dhe të gjata me politikën amerikane, kryeministri izraelit duket se ka rënë stoku në Uashington.

    Nga Murad Sadygzade , President i Qendrës së Studimeve të Lindjes së Mesme, Ligjërues Vizitues, Universiteti HSE (Moskë).

    Emri:  660aab5585f5403f5b4a6f6a.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  28.4 KB
    Presidenti i SHBA Joe Biden (L) dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu (R). © GPO/Getty Images

    Që nga sulmi i grupeve të militarizuara të lidhura me lëvizjen palestineze Hamas mbi Izraelin më 7 tetor dhe konflikti i mëpasshëm në Gaza, vëmendje e veçantë nga media i është tërhequr transformimit të marrëdhënieve midis kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe administratës së presidentit amerikan. Joseph Biden.

    Për ekspertët që analizojnë marrëdhëniet midis Netanyahut dhe autoriteteve amerikane në retrospektivë historike, "ftohja" aktuale nuk ishte një surprizë e veçantë. Do të ishte e dobishme të shqyrtohej biografia dhe karriera politike e Netanyahut, e cila është e lidhur ngushtë me SHBA-në.

    Djali amerikan Ben Nitay

    Benjamin Netanyahu, një figurë dominuese në politikën izraelite, ka pasur një karrierë të karakterizuar nga elasticiteti, polemika dhe mprehtësia strategjike. Si kryeministri më jetëgjatë izraelit, rrugëtimi politik i Netanyahu përfshin disa mandate në detyrë, duke filluar nga viti 1996 në 1999 dhe më pas nga viti 2009 e tutje, me udhëheqjen e tij që vazhdoi përmes koalicioneve dhe klimave të ndryshme politike.

    Netanyahu ka lindur në vitin 1949 në Tel Aviv. Nëna e tij, Tzila Segal (1912–2000), lindi në Jerusalem dhe babai i tij, Benzion Netanyahu me origjinë nga Varshava (Mileikowsky; 1910–2012), ishte një historian i specializuar në Epokën e Artë të Hebrenjve në Spanjë. Gjyshi i tij nga babai, Nathan Mileikowsky, ishte një rabin dhe shkrimtar sionist. Aktivitetet e gjyshit dhe babait të tij patën një ndikim të rëndësishëm në formimin e ideve nacionaliste të Netanyahut.

    Midis 1956 dhe 1958, dhe më pas nga viti 1963 deri në 1967, familja e tij jetoi në SHBA në Cheltenham Township, Pensilvani, një periferi e Filadelfias, ndërsa babai i tij, Benzion Netanyahu, jepte mësim në Kolegjin Dropsie. Pas mbarimit të shkollës së mesme në vitin 1967, Netanyahu u kthye në Izrael për t'u regjistruar në Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF), gjatë së cilës kohë ai mori pjesë në një seri operacionesh ushtarake dhe u plagos disa herë. Në vitin 1972 kreu shërbimin dhe u lirua.

    Netanyahu u kthye në SHBA në fund të po atij viti për të studiuar arkitekturë në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts (MIT). Pas një kthimi të shkurtër në Izrael për të marrë pjesë në Luftën e Yom Kipurit, ai u kthye në SHBA dhe, nën emrin Ben Nitay, fitoi një diplomë Bachelor të Shkencave në arkitekturë në shkurt 1975, e ndjekur nga një diplomë Master Shkencor nga Sloan. Shkolla e Menaxhimit në MIT në qershor 1976.

    Njëkohësisht, ai ndoqi doktoraturën në shkenca politike derisa studimet e tij u ndërprenë nga lajmi tragjik i vdekjes së vëllait të tij në të njëjtin vit, i cili kishte marrë pjesë në bastisjen e Entebesë, një operacion anti-terrorist për lirimin e pengjeve të marra në fluturim. nga Tel Avivi në Paris në Ugandë. Rrethi i ngushtë i Netanyahut vuri në dukje se vitet e shërbimit në IDF dhe më pas vdekja e vëllait të tij e ashpërsuan më tej pozicionin e tij në lidhje me çështjen palestineze.

    Pasi kaloi disa muaj në Izrael, 'Bibi' u kthye përsëri në SHBA dhe filloi të punonte si konsulent ekonomik për Boston Consulting Group, ku u takua dhe u miqësua me Mitt Romney, një politikan republikan që më vonë do të shërbente si guvernator i Massachusetts. kundër Barack Obamës në zgjedhjet presidenciale të vitit 2012, dhe më pas u bë senator i vogël nga Utah në 2019.

    Kështu, mund të vërehet se para se të fillonte në politikën izraelite, Netanyahu kishte krijuar një karrierë dhe lidhje të rëndësishme në SHBA, të cilat më vonë përcaktuan drejtimet prioritare të politikës së tij të jashtme.

    Ngritja e një politikani të ri

    Në vitin 1978, Netanyahu u kthye në Izrael. Nga viti 1978 deri në vitin 1980, ai drejtoi Institutin Anti-Terrorizmit Jonathan Netanyahu (i quajtur sipas vëllait të tij të ndjerë), një organizatë joqeveritare e fokusuar në studimin e terrorizmit. Nga viti 1980 deri në vitin 1982, ai ishte drejtor marketingu i Rim Industries në Jerusalem. Gjatë kësaj periudhe, ai vendosi lidhjet e tij të para me disa politikanë izraelitë, duke përfshirë Moshe Arens. Në vitin 1982, Arens u bë ambasador i Izraelit në SHBA dhe mori Netanyahun me vete në Uashington si zëvendës të tij. Nga viti 1984 deri në vitin 1988, Netanyahu shërbeu si ambasador i Izraelit në OKB.

    Në vitin 1988, Netanyahu u kthye në Izrael dhe u zgjodh në Knesset si anëtar i partisë Likud. Ai u ngjit shpejt në radhët e partisë, duke mbajtur disa poste ministrore, duke përfshirë zëvendësministrin e punëve të jashtme.

    Në vitin 1996, Netanyahu u bë personi më i ri që ka mbajtur ndonjëherë postin e kryeministrit të Izraelit, pasi mposhti Shimon Peresin në zgjedhje shumë konkurruese. Mandati i tij i parë u shënua nga një qëndrim i ashpër për çështjet e sigurisë dhe një qasje e kujdesshme ndaj procesit të paqes me palestinezët, pavarësisht nënshkrimit të marrëveshjeve Hebron dhe Wye River, të cilat lehtësuan zbatimin e Marrëveshjes së Oslos.

    Pasi humbi zgjedhjet e vitit 1999 nga Ehud Barak dhe mori një pushim të shkurtër nga udhëheqja politike, Netanyahu u kthye me forcë të përtërirë. Ai shërbeu si ministër i punëve të jashtme dhe ministër i financave në qeverinë e Ariel Sharon, duke mbrojtur reformat ekonomike dhe një linjë të ashpër kundër intifadës palestineze.

    Qëndrueshmëria politike e Netanyahut u demonstrua plotësisht kur ai rifitoi udhëheqjen e Likud-it dhe më pas zyrën e kryeministrit në vitin 2009. Më pas ai shërbeu disa mandate radhazi deri në qershor 2021, duke e udhëhequr Izraelin përmes sfidave të shumta, duke përfshirë kërcënimet e sigurisë, izolimin diplomatik dhe çështjet e brendshme.

    Mandati i Netanyahut është karakterizuar nga një qëndrim i ashpër për çështjet e sigurisë, veçanërisht në lidhje me Iranin dhe programin e tij bërthamor, si dhe një politikë të fortë për të luftuar terrorizmin. Qeveria e tij zgjeroi vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor, duke çuar në kritika ndërkombëtare dhe tensione me palestinezët. Brenda vendit, Netanyahu ka mbrojtur një politikë ekonomike neoliberale, e cila nxiti rritjen ekonomike, por gjithashtu rriti pabarazinë sociale.

    Ai u përball me akuza të shumta për korrupsion, duke çuar në protesta të gjera dhe thirrje për dorëheqjen e tij. Pavarësisht këtyre sfidave, Netanyahu ka dëshmuar të jetë një i mbijetuar politik, duke përdorur aftësitë e tij diplomatike, përvojën mediatike dhe një kuptim të thellë të shoqërisë izraelite për të ruajtur pushtetin e tij.

    Ai u rikthye për të udhëhequr qeverinë e vendit në dhjetor 2022. Por këtë herë, ai vendosi të konsolidojë pushtetin e tij dhe nisi një reformë ligjore në fillim të vitit 2023. Ky veprim ka ngjallur polemika dhe protesta të rëndësishme në shoqërinë izraelite. Reforma përfshin një sërë ndryshimesh në sistemin gjyqësor izraelit, të cilat mbështetësit i shpjegojnë si të nevojshme për të forcuar parimet demokratike dhe balancën e pushteteve, ndërsa kritikët e shohin atë si një kërcënim për demokracinë dhe pavarësinë e sistemit gjyqësor.

    Kataklizmat e marrëdhënieve të Bibit me autoritetet amerikane

    Marrëdhëniet e Netanyahut me SHBA-në kanë qenë dhe mbeten një aspekt qendror i karrierës së tij politike, duke reflektuar një ndërveprim kompleks të diplomacisë, marrëdhëniet personale me udhëheqësit amerikanë dhe nganjëherë mosmarrëveshje të diskutueshme politike. Këto marrëdhënie kanë shtrirë administratat e disa presidentëve amerikanë, nga Bill Clinton te Joe Biden, dhe janë karakterizuar nga bashkëpunimi i ngushtë dhe fërkimet e dukshme.

    Mandati i parë i Netanyahut si kryeministër (1996-1999) përkoi me presidencën e Bill Clinton. Të dy udhëheqësit kishin një marrëdhënie të vështirë, kryesisht për shkak të mosmarrëveshjeve mbi procesin e paqes me palestinezët dhe politikën e vendbanimeve të Izraelit. SHBA u përpoq të avanconte Marrëveshjet e Oslos dhe shpesh ishin në kundërshtim me qasjen e Netanyahut më të orientuar drejt sigurisë.

    Marrëdhëniet midis Netanyahut dhe SHBA-së u përmirësuan gjatë presidencës së George W. Bush, veçanërisht kur Netanyahu ishte ministër i financave. Qëndrimi i fortë i administratës së Bushit në luftën kundër terrorizmit pas sulmeve të 11 shtatorit ishte në përputhje me politikat e sigurisë të Netanyahut. Për më tepër, mbështetja e Bushit për të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje rezononte me filozofinë qeveritare dhe personale të Netanyahut.

    Tensioni i rëndësishëm u rrit gjatë presidencës së Barack Obamës. Së pari, Bibi ishte i pakënaqur me mbështetjen e Uashingtonit për lëvizjet protestuese dhe grushtet shtetërore në Lindjen e Mesme gjatë Pranverës Arabe. Kryeministri izraelit ishte i bindur se revolucionet do të çonin në rënien e pushtetit në vendet arabe në duart e ithtarëve të lëvizjeve radikale islamike, gjë që do të çonte në probleme dhe konflikte me vendin e tij. Megjithatë, në Shtëpinë e Bardhë, shqetësimet e tij u shpërfillën dhe qëndrimet e vendeve për këtë çështje ishin diametralisht të kundërta.

    Një tjetër pikë e madhe mosmarrëveshjeje ishte marrëveshja bërthamore me Iranin (JCPOA), të cilën Netanyahu e kundërshtoi me forcë, duke pretenduar se nuk do ta pengonte Teheranin të zhvillonte armë bërthamore. Duke bërë një lëvizje të paprecedentë që nënvizoi thellësinë e këtyre mosmarrëveshjeve, Netanyahu iu drejtua Kongresit të SHBA në 2015, duke kritikuar marrëveshjen – një veprim i parë si një sfidë e drejtpërdrejtë ndaj politikës së jashtme të Obamës dhe një shkelje e protokollit diplomatik.

    Presidenca e Donald Trump shënoi një pikë të lartë në marrëdhëniet SHBA-Izrael nën Netanyahu. Vendimet e Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, për të zhvendosur Ambasadën e SHBA-së atje dhe për të njohur sovranitetin e Izraelit mbi Lartësitë e Golanit ishin ndryshime të rëndësishme politike që Netanyahu i mirëpriti dhe i festoi.

    Kjo periudhë u karakterizua nga një raport i fortë personal midis Netanyahut dhe Trump, me të cilin Bibi ishte bërë mik gjatë kohës së tij si ambasador i Izraelit në OKB në Nju Jork, si dhe përafrimi për shumë çështje politike, duke përfshirë një qëndrim të ashpër ndaj Iranit dhe skepticizëm të përbashkët. drejt qasjeve tradicionale shumëpalëshe ndaj paqes dhe sigurisë. Ishte nën Trump që Netanyahu ishte në gjendje të normalizonte marrëdhëniet me disa vende arabe përmes Marrëveshjeve të Abrahamit; u duk se lidhjet do të ishin të forta me Uashingtonin dhe se marrëdhëniet me vendet arabe gjithashtu do të përmirësoheshin.

    Duke rishikuar historinë e marrëdhënieve të Netanyahut me autoritetet amerikane, mund të dallohet lehtësisht një model. Bibi preferon dhe kupton presidentët republikanë, ndërsa me demokratët bien ndesh qartë vlerat dhe vizionet. Logjika e marrëdhënieve nuk ka ndryshuar me ardhjen e politikanit me përvojë demokrate Joe Biden në Zyrën Ovale.

    “Miq të betuar”: Netanyahu dhe Demokratët

    Marrëdhënia me administratën aktuale demokratike nuk filloi mirë, pasi presidenti i ri në detyrë i Shtëpisë së Bardhë mendoi të kthehej në JCPOA me Iranin, dënoi politikën e zgjerimit të paligjshëm të vendbanimeve izraelite në territoret palestineze, rifilloi financimin për agjencinë e OKB-së për Lindjen e Mesme për palestinezët. Organizata e refugjatëve dhe punëve (UNRWA), dhe mbështeti hapur zgjidhjen me dy shtete. Megjithëse Netanyahu dhe Biden ishin njohur nga afër për më shumë se katër dekada, pikëpamjet e tyre politike ishin shumë të ndryshme.

    Pas një tjetër përshkallëzimi të marrëdhënieve midis izraelitëve dhe palestinezëve në maj 2021 dhe një sërë krizash të brendshme në Izrael, Netanyahu u detyrua të "marrë një pushim" dhe më 13 qershor 2021, qeveria e re e Naftali Bennett dhe Yair Lapid u betua. . Autoritetet e reja u përpoqën të rregullonin marrëdhëniet me demokratët, por fillimi i operacionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë e pengoi këtë. Uashingtoni kërkoi që të gjithë t'i bashkohen sanksioneve anti-ruse dhe të izolojnë Moskën. Izraeli, si të gjithë partnerët e SHBA-së në Lindjen e Mesme në rajon, nuk ishin dakord.

    Por "ndarja" e Netanyahut nuk ishte e gjatë dhe në dhjetor 2022, ai ishte kthyer në Olimpin politik të Izraelit, duke formuar kabinetin më të djathtë në dekada. Gjërat me Uashingtonin u përkeqësuan edhe më shumë. Bibi dhe qeveria e tij u dënuan për qëndrimin e tyre neutral ndaj konfliktit të Ukrainës dhe, për më tepër, për reformën e sipërpërmendur gjyqësore, të cilën SHBA e konsideroi një "kërcënim për vlerat dhe liritë demokratike në Izrael". Më 20 mars 2023, Biden pati një bisedë telefonike me Netanyahun, gjatë së cilës ai ngriti edhe një herë rëndësinë e demokracisë për marrëdhëniet SHBA-Izrael dhe ofroi drejtpërdrejt mbështetje për gjetjen e një kompromisi për çështjen e reformës në drejtësi.

    Por kriza vetëm u thellua. Pas pezullimit të reformës në drejtësi, Biden u tha mediave se Izraeli "nuk mund të shkojë më në këtë rrugë" dhe shprehu shpresën se kryeministri izraelit do të braktiste planet e tij. Si përfundim, presidenti amerikan vuri në dukje se ai nuk kishte ndërmend ta ftonte Netanyahun në Shtëpinë e Bardhë "në të ardhmen e afërt", gjë që e rëndonte atë. Të nesërmen, Netanyahu u përgjigj: "Izraeli është një vend sovran që merr vendimet e tij sipas vullnetit të popullit të tij, jo bazuar në presionin nga jashtë, duke përfshirë edhe miqtë më të mirë".

    Ngjarjet e 7 tetorit nuk bënë asgjë për të përmirësuar marrëdhëniet tashmë të tensionuara të Netanyahut me Uashingtonin. Administrata Biden mbështeti Izraelin, duke rritur praninë e tij ushtarake në rajon. Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA miratoi një projekt-ligj për të ndarë 14 miliardë dollarë ndihmë për Izraelin dhe ndihma në municione dhe armë për Izraelin gjithashtu u rrit ndjeshëm. Megjithatë, autoritetet amerikane ishin jashtëzakonisht të pakënaqur me operacionin tokësor të IDF në Gaza. Përpjekjet e shumta për të bërë presion ndaj Netanyahut dhe për të përfunduar një marrëveshje armëpushimi ishin të pasuksesshme. Kryeministri izraelit shpërfilli të gjitha "vijat e kuqe" të administratës Biden .

    Udhëtimi i rivalit të Netanyahut Benny Gantz në SHBA më 4 mars dhe negociatat e tij me zyrtarët amerikanë nuk u koordinuan me kryeministrin. Shumë e panë këtë si një përpjekje të SHBA për të hequr Netanyahun dhe për ta zëvendësuar atë me Gantz, gjë që vetëm sa përkeqësoi mosmarrëveshjet midis vendeve.

    Deri më 7 prill, konflikti aktual midis Hamasit dhe Izraelit do të jetë gjashtë muajsh, por ende nuk ka një zgjidhje në horizont. Uashingtoni, së bashku me lojtarët rajonalë Katar dhe Egjipt, u ​​përpoqën të arrinin një marrëveshje armëpushimi përpara fillimit të muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, por gjithçka ishte e kotë.

    Më 7 mars, në një bisedë me senatorin demokrat Michael Bennet, Biden tha: "I thashë Bibit: do të kemi një takim "ejani në Jezusin". Në një intervistë me MSNBC më 9 mars, ai shpjegoi se në jug të shtetit të tij të lindjes, Delaware, shprehja "eja te Jezusi" përdoret për të nënkuptuar "një takim serioz". "Unë e njoh Bibin për 50 vjet dhe ai e kuptoi se çfarë dua të thoja," tha udhëheqësi i SHBA, duke shtuar se "për mendimin tim, [Netanyahu] i bën më shumë dëm Izraelit sesa e ndihmoi atë, duke bërë që pjesa tjetër e botës të largohej. kundër asaj që përfaqëson Izraeli. Dhe unë mendoj se ky është një gabim i madh.”

    Netanyahu u përgjigj duke thënë: "Unë nuk e di se çfarë donte të thoshte presidenti, por nëse ai donte të thoshte që unë po ndjek politika kundër shumicës së publikut izraelit dhe se kjo dëmton interesat e Izraelit, atëherë ai gabon në të dyja aspektet." “Ne do të shkojmë atje. Ne nuk do të tërhiqemi nga kjo. E dini, edhe unë kam një 'vijë të kuqe'. A e dini cila është ajo 'vijë e kuqe'? Për të siguruar që 7 tetori të mos ndodhë më kurrë. Nuk do të ndodhë më kurrë”, shtoi Bibi, duke iu referuar operacionit në qytetin palestinez Rafah, të cilin Uashingtoni e kundërshton.

    Në përmbledhje, mund të vërehet se në të vërtetë, marrëdhëniet e Netanyahut me administratën Biden po përkeqësohen në sfondin e luftës në Gaza dhe turbulencave globale. Shtëpia e Bardhë nuk dëshiron të kuptojë se Netanyahu i vendos interesat e qeverisë së tij mbi gjithçka tjetër, edhe nëse ato bien ndesh me interesat amerikane. Ose ndoshta ai e kupton, por nuk është i gatshëm të bëjë përpjekje për të gjetur një kompromis.

    Pavarësisht “ftohjes” aktuale dhe mosmarrëveshjeve të caktuara, interesat e përbashkëta strategjike dhe lidhjet afatgjata midis vendeve mbështesin një partneritet të fortë të aftë për t'i bërë ballë sfidave dhe ndryshimeve në skenën ndërkombëtare. Për vetë Netanyahun, SHBA-ja është një partner i rëndësishëm dhe i domosdoshëm, me të cilin ai është i njohur ngushtë. Për më tepër, shumë në korridoret izraelite të pushtetit presin një fitore për Donald Trump në zgjedhjet e nëntorit, duke besuar se nëse ai kthehet në detyrë, marrëdhëniet midis vendeve do të rregullohen.

    Burimi: RT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 02-04-2024 më 00:08

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,629
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Izrael: Amerikanët i bëjnë puç ta rrëzojnë nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian në

    Izraeli vret gjeneralin e lartë iranian

    Gjenerali i IRGC-së, Mohammad Reza Zahedi, ishte mes të vdekurve në një sulm ajror në Damask

    Emri:  660aee6585f54045fd699054.jpg

Shikime: 83

Madhësia:  35.6 KB
    Shërbimet e urgjencës punojnë në një ndërtesë të shkatërruar të goditur nga një sulm ajror në Damask, Siri, të hënën, 1 prill 2024. © AP Photo/Omar Sanadiki

    Gjeneral brigade Mohammad Reza Zahedi i Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) u vra në një sulm ajror izraelit në Damask, Siri.

    Sulmi i së hënës shkatërroi një ndërtesë ngjitur me ambasadën iraniane në Damask, duke vrarë të paktën gjashtë persona, sipas Agjencisë Arabe Siriane të Lajmeve (SANA). Mediat iraniane e identifikuan ndërtesën si konsullata iraniane dhe rezidenca e ambasadorit. Agjencia iraniane e lajmeve Tasnim identifikoi Zahedi, një komandant i lartë në Forcën Quds të IRGC-së, si në mesin e të vrarëve. Mësohet se është vrarë edhe zëvendësi i tij.

    Sipas një korrespondenti të Reuters në Damask, konsullata ishte "rrafshuar", në atë që u përshkrua si "një përshkallëzim befasues i dukshëm i konfliktit në Lindjen e Mesme që do të vinte Izraelin kundër Iranit dhe aleatëve të tij".



    Izraeli nuk ka komentuar mbi sulmin. Jeruzalemi Perëndimor rrallë i pranon sulmet e tij ajrore kundër Sirisë, të cilat Damasku i ka denoncuar vazhdimisht si shkelje të sovranitetit të saj.

    Sulmi në konsullatë është "shkelje e të gjitha konventave ndërkombëtare", tha ministri i jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian në një telefonatë me homologun e tij sirian, sipas mediave iraniane. Ai shtoi se Teherani do ta mbajë Izraelin përgjegjës. Ambasadori i Iranit në Siri tha se përgjigja do të jetë "e ashpër", sipas Reuters.

    Forca Quds është krahu i inteligjencës ushtarake dhe operacioneve jokonvencionale të IRGC-së. Zahedi thuhet se ishte në krye të operacioneve të saj në Siri dhe Liban. Komandanti i saj më i famshëm, gjenerali Qassem Soleimani, u vra në janar 2020 nga një dron amerikan, teksa vizitonte Bagdadin, Irak.

    Një tjetër komandant i Forcave Quds, gjenerali Razi Mousavi, u vra në Damask dhjetorin e kaluar , gjithashtu nga një sulm ajror izraelit që nuk u pranua zyrtarisht.


    Burimi: RT

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,629
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Izrael: Amerikanët i bëjnë puç ta rrëzojnë nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian në

    Teherani zotohet të hakmerret për gjeneralët e vrarë

    Irani do të marrë "kundërmasa" kundër SHBA-së dhe Izraelit lidhur me sulmin ajror të fundit në Siri

    Irani është zotuar të hakmerret kundër Izraelit dhe SHBA-së në përgjigje të sulmit ajror në Siri, i cili vrau një grup komandantësh të lartë të Teheranit.

    Korpusi i Gardës së Revolucionit Islamik (IRGC) konfirmoi se shtatë oficerë, duke përfshirë gjeneralët brigade Mohammad Reza Zahedi dhe Mohammad Hadi Haji Rahimi, u vranë në sulmin ajror në ndërtesën e konsullatës iraniane në Damask të hënën. Zahedi ishte një komandant i lartë i Forcave Quds – njësia e IRGC-së e ngarkuar me operacione jashtë shtetit – dhe Rahimi ishte zëvendësi i tij.

    Zyrtarët në Siri dhe Iran kanë fajësuar Izraelin për sulmin. “Republika Islamike e Iranit, ndërkohë që rezervon të drejtat e saj për të marrë kundërmasa, vendos për llojin e reagimit dhe ndëshkimit të agresorit”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Nasser Kanaani në një deklaratë të cituar nga agjencia e lajmeve IRNA.

    Ministri i Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian paralajmëroi në X (ish-Twitter) se aleati i ngushtë i Izraelit, SHBA, "duhet të mbahet përgjegjës".

    Izraeli nuk ka komentuar mbi sulmin. Qeveria izraelite rrallëherë pranon publikisht sulmet ajrore në Siri, të cilat Damasku i ka denoncuar vazhdimisht si shkelje të sovranitetit të saj.

    Qeveria izraelite ka akuzuar Iranin për organizimin e sulmit vdekjeprurës të 7 tetorit ndaj qytetarëve izraelitë, i cili nisi luftën e vazhdueshme me grupin militant palestinez Hamas. Muajin e kaluar, Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF) goditën ata që thanë se ishin militantë të lidhur me Iranin në Liban.

    Teherani është zotuar të vazhdojë mbështetjen e tij për Hamasin dhe grupet e tjera palestineze, por këmbënguli se Hamasi kishte vendosur të pushtonte vetë territorin izraelit.


    Burimi: RT

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,629
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Izrael: Amerikanët i bëjnë puç ta rrëzojnë nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian në

    Netanyahu miraton 'planin operativ' për të sulmuar Rafah në Gaza

    Operacioni në qytetin jugor të Gazës është i nevojshëm për të "mposhtur" grupin militant të Hamasit, këmbëngul kryeministri izraelit.

    Emri:  6609c3c520302761586db8cb.jpg

Shikime: 34

Madhësia:  16.7 KB
    © Getty Images / Sean Gallup

    Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu përsëriti të dielën vendosmërinë e tij për të nisur një ofensivë të re në Gazën jugore, duke synuar qytetin Rafah. Operacioni i afërt është absolutisht i nevojshëm për të arritur një "fitore" mbi Hamasin, këmbënguli ai.

    Kryeministri zbuloi se ai kishte miratuar tashmë një "plan operacional" për shtyrjen e përtërirë në Gazën jugore, duke pretenduar se ushtria izraelite ishte e përgatitur për "evakuimin e popullsisë civile dhe për ofrimin e ndihmës humanitare".

    "Kjo është gjëja e duhur si në aspektin operacional ashtu edhe ndërkombëtar," tha ai, duke iu referuar me sa duket presionit në rritje me të cilin po përballet Izraeli kohët e fundit për veprimet e tij në Gaza dhe shkeljet e pretenduara të të drejtave humanitare gjatë operacionit.

    “Kjo do të marrë kohë, por do të bëhet. Ne do të hyjmë në Rafah dhe do të eliminojmë batalionet e Hamasit atje për një arsye të thjeshtë: Nuk ka fitore pa hyrë në Rafah dhe nuk ka fitore pa eliminuar batalionet e Hamasit atje”, shpjegoi ai.

    Netanyahu i dha komentet në një fjalim pas një takimi me të afërmit e pengjeve izraelite, që ende supozohet se mbahen nga Hamasi në Gaza. Kryeministri këmbënguli se ai ka bërë çmos për t'i shpëtuar ata.

    “Ata që thonë se nuk po bëj gjithçka për të kthyer pengjet, gabojnë dhe mashtrojnë, dhe ata që e dinë të vërtetën dhe ende e përsërisin këtë gënjeshtër, po shkaktojnë pikëllim të panevojshëm te familjet e pengjeve”, tha ai.

    Netanyahu ka shpallur në mënyrë të përsëritur gatishmërinë e tij për të sulmuar Rafahun, pavarësisht se çfarë ndodh gjatë javës së kaluar, pasi Uashingtoni refuzoi të vërë veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza të hënën e kaluar. SHBA e ka paralajmëruar vazhdimisht Izraelin kundër sulmit në Rafah, duke argumentuar se masa do të përkeqësonte në mënyrë drastike situatën për civilët palestinezë të zhvendosur.

    Izraeli filloi operacionin në Gaza pas një inkursioni të militantëve të Hamasit në pjesën jugore të vendit tetorin e kaluar. Gjatë sulmit, mbi 1200 njerëz u vranë dhe rreth 240 u dërguan në Gaza. Fushata izraelite shkaktoi dëme të rënda në enklavën palestineze, duke lënë të paktën 32,000 njerëz të vdekur, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë.

    Burimi: RT

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,629
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Izrael: Amerikanët i bëjnë puç ta rrëzojnë nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian në

    Bashkëshortja e presidentit amerikan kërkesë Biden: Joe, ndaloje luftën në Gaza!

    Emri:  Jill-Biden-JOe.jpg

Shikime: 18

Madhësia:  34.7 KB

    Jill Biden i ka kërkuar privatisht bashkëshortit të saj, president i SHBA, Joe Biden që t’i japë fund luftës midis Izraelit dhe Hamasit dhe krizës në Gaza.

    Ndërsa fliste me një grup liderësh të komunitetit mysliman në Shtëpinë e Bardhë të martën, presidenti thuhet të ketë deklaruar se, zonja e parë i kishte thënë atij: “të ndalojë, ndaloje tani, Joe”.

    Joe Biden thuhet se e bëri vërejtjen pasi një mjek që kishte trajtuar të plagosurit në Gaza i shpjegoi se gruaja e tij nuk donte që ai të merrte pjesë në takim, sipas Salima Suswell, themeluese e Këshillit të Lidershipit Musliman, e cila ishte gjithashtu e pranishme në këtë takim.

    Presidenti u përgjigj se ndan të njëjtat pikëpamje me gruan e tij sa i takon konfliktit.

    Suswell i tha NBC News se ajo shënoi deklaratat e presidentit sepse u prek kur dëgjoi se zonja e parë ishte kaq e shqetësuar për luftën në Gaza.

    Lutja e zonjës së parë vjen pasi organizatat e të drejtave të njeriut paralajmërojnë liderët botërorë se palestinezët e pafajshëm po përballen me kërcënimet e urisë dhe sëmundjeve dhe kanë gjithnjë e më pak akses në ndihma humanitare.

    Vetëm këtë javë, shtatë punëtorë të Kuzhinës Qendrore Botërore të cilët po shpërndanin ushqim për civilët në Gaza u vranë nga një sulm ajror izraelit.

    Ndërsa lufta në Gaza po vazhdon, më shumë demokratë i kanë bërë presion presidentit Biden që të bëjë më shumë për të rritur ndihmën humanitare dhe për t’i dhënë fund luftës.

    Ligjvënësit në SHBA po hezitojnë të mbështesin legjislacionin që mbështet Izraelin pa kufizime dhe kërkojnë që vendet që marrin ndihmën ushtarake nga SHBA, të respektojnë ligjin ndërkombëtar.

    Joe Biden ishte një mbështetës i zjarrtë i Izraelit në ditët e para pas sulmit të 7 tetorit, duke dërguar ndihmë ushtarake në luftën kundër Hamasit. Por në muajt e fundit, mbështetja e tij është zbehur pasi konflikti po bëhet më i përgjakshëm dhe më shumë palestinezë të pafajshëm po vriten.

    Pas vrasjes së shtatë punëtorëve humanitarë, Biden filloi kritikën e tij më të ashpër ndaj Izraelit, duke thënë se ata “nuk kanë bërë mjaftueshëm për të shmangur sulmet ndaj jetëve të pafajshme”.

    Edhe votuesit kanë shprehur kundërshtimin ndaj pozicionit të Biden për luftën në Gaza duke refuzuar të hedhin votat paraprake në favor të tij, në vend të kësaj duke i lënë ato bosh.

    Megjithatë ajo që Jill Biden i kërkon bashkëshortit të saj president është kundërthënëse me qëndrimet e saj për përfshirjen amerikane në konfliktet ndërkombëtare. Kjo është pjesërisht edhe për shkak të shërbimit të Beau Biden në Gardën Kombëtare të Ushtrisë së Delaware në 2003, gjë që e çoi atë të shërbente në Irak në vitin 2008. Beau Biden u nda nga jeta disa vite më parë nga tumori në tru.

    Gjithashtu, Zonja e parë mbështeti vendimin për tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani.

    Joe Biden do të bisedojë me kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, gjatë ditës së enjte, për mundësinë e zgjidhjes së konfliktit.

    Balkanweb

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,629
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Izrael: Amerikanët i bëjnë puç ta rrëzojnë nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian në

    Sulmi izraelit në Damask ishte terrorizëm - Moska

    Kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë e quajti sulmin një "hap të shëmtuar dhe kriminal" të Izraelit

    Emri:  660c081520302769143c9d44.jpg

Shikime: 16

Madhësia:  31.4 KB
    Rrënojat e një ndërtese të aneksuar në ambasadën iraniane janë fotografuar një ditë pas një sulmi ajror në Damask më 2 prill 2024 © AFP / Louai Beshara

    Kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë (SVR), Sergey Naryshkin, e ka përshkruar sulmin ajror të së hënës në Konsullatën iraniane në kryeqytetin sirian si një sulm terrorist të kryer nga qeveria izraelite.

    Duke folur me gazetarët pas një takimi me homologët e tij bjellorusë të martën, shefi i spiunazhit dënoi sulmin, i cili thuhet se vrau disa diplomatë iranianë si dhe shtatë oficerë të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC), duke përfshirë dy gjeneralë - Mohammad Reza Zahedi dhe Mohammad Hadi Haxhi Rahimi.

    Naryshkin e përshkroi sulmin si "një hap të shëmtuar dhe kriminal në lidhje me shtetin sovran të Iranit dhe në lidhje me shtetin sovran të Sirisë, në territorin e të cilit u krye ky akt terrorist".

    Ai shtoi se SVR ka marrë informacione shtesë për incidentin, dhe reagime nga vende të ndryshme, por nuk dha detaje të mëtejshme.

    Ministria e Jashtme e Rusisë ka dënuar gjithashtu bombardimin e kompleksit iranian në Damask, duke theksuar se çdo sulm ndaj misioneve diplomatike, të cilat mbrohen sipas konventave të Vjenës për marrëdhëniet diplomatike, janë të papranueshme.

    Ministria vuri në dukje se sulmi përbënte një rrezik të lartë për civilët sirianë, pasi ndërtesa ndodhet në një zonë banimi dhe paralajmëroi se akte të tilla të pacipë nga Izraeli mund të shkaktojnë një përshkallëzim të madh në rajon.

    Izraeli ende nuk ka komentuar mbi sulmin, por zyrtarët kanë pranuar më parë se kanë shënjestruar forcat e lidhura me Iranin në territorin e Sirisë.

    Burimi: RT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 05-04-2024 më 11:42

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-03-2022, 13:05
  2. Shkencëtari iranian: Kam shpikur makinën që punon me ujë
    Nga Vinjol në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-12-2016, 17:25
  3. Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 27-03-2014, 07:47
  4. Francezët rrëzojnë kushtetutën evropiane në referendum
    Nga Kryeplaku në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 26-06-2005, 14:13
  5. Socialistët rrëzojnë heqjen e imuniteteve
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-05-2003, 20:37

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •